طراحی سازه

چکیده

طراحان سازه گروهی متشکل از مهندسان ساختمان ساز و طراحان است که با بهره گیری از دانش نامحدود علم و متریال ساختمان سازی و همچنین با درنظر گرفتن ‌المان‌های تاثیر گذار در زیبایی و ظاهر بنا اقدام به کشیدن نقشه با توجه به نیازها و خواست سفارش دهنده می‌کنند

طراحی سازه

طراحی سازه علمی از شاخه های علوم مهندسی ست که با بهره گیری از آن سازه ای با ساختار پایدار و طراحی زیبا و چشم نواز، طراحی و اجرا می شود. طراحی دقیق و تحلیل رفتارهای یک سازه در آینده می تواند باعث برنامه ریزی دقیق و منظم شود. این سازه ها در نهایت قادرند بارهای اضافی وارد شده به کل سازه را تحمل کرده و مقاومت بالایی در برابر شکست داشته باشند و بی توجه به حوادث سالیان متمادی بدون هزینه اضافی استوار بمانند.

در مرحله برنامـه ریزی در طراحی سازه ها الزامات و تجهیزات و ماشین آلات دقیقـا بررسی می شود. ابعاد نهایی کل سازه، طراحی اولیه و شکل نهایی پروژه را مشخص می کنند و مهندسن و برنامه ریزان متخصـص در این حوزه راهکارهای جایگزین احتمالی در صورت بروز مشکل را پیشنهاد می دهند.

در طراحی یک بنای ایده آل موارد زیادی حایز اهمیت است علاوه بر زیبایی ظاهری و استفاده از متریال ها و مواد اولیه ی مرغوب و به‌روز،  متناسب با بنا و سلیقه سفـارش دهنده در کنار کارایی آن بسیار قابل توجه است. در هنگام طراحی یک سازه باید به میزان هدر رفت انرژی، هزینه ها و بودجه نهایی و قوانین و مجوزها هم توجه ویژه ای داشت.

نقشه نهایی بنا با استفاده از نرم افزارهای رایانه ای، که به طور حرفه ای برای انجام هر چه زیباتر و دقیق تر این کار طراحی شده اند ترسیم می‌شود  تا نسخه ای فیزیکی در اختیار مهندسین و سفارش دهنده قرار گیرد.

مرحله طراحی سازه، مرحله ای بسیار مهم و کلیدی ست زیرا که اساس کار در این مرحله ریخته می شود.

 

مواردی در مرحله طراحی باید رعایت شود:

طراحی برخی سازه ها دارای پیچیدگی خاصی است ونیاز به مهارت و تجربه دارد. حتما باید توسط یک تیم حرفه ای شامل طراحان و مهندسین و متخصصین نرم افزارانجام شود.

در کلیه مراحل طراحی و ساخت سازه باید به موارد زیست محیطی و استانداردهای مرتبط با آن توجه شود.

در این مرحله باید به جنس متریال های مورد استفاده، محاسبات ریاضی با توجه به جنس ماده و خواص فیزیکی و مکانیکی آن دقت کرد. یکی از مهمتـرین این محاسبات توجه و به ستـون های، محل قرار گیری آن ها و فشار وارده بر آن هاست که باید به طور دقیق ارزیابی و  محاسبه شود.