اجرای سازه

چکیده

امروزه پیشرفت ‌دانش و متریال امکانات گسترده ای را دراختیار ساختمان سازان قرار می‌دهد تا با بهره‌گیری از این تکنولوژی رو به رشد بتوانند نیاز صنعت ساختمان سازی را رفع نمایند. استفاده از سازه های LFS صنعت ساختمان سازی را یک قدم بزرگ به پیش برده است و مطمئناً به تدریج جایگزین بی قید و شرط روش‌های سنتی خواهد شد.

اجرای سازه

امـروزه انسان می تواند از امکانات گسترده ای که تکنـولوژی دراختیارش قرار داده است در‌راستاری زندگی هر چه بهتر بهره گیرد. صنعت ساختمان سازی هم ازین پیشرفت مستثنی نیست و به سرعت روبه جلو و آینده ای روشن در حرکت است.

صنعت ساختمان همچنان با وجود پیشرفتهای حاصله، از مصالح سنگین، زمانبر بودن پروژه ها با توجه به نیروی انسانی مورد نیاز برای آن که ماهها برای به سرانجام رساندن یک پروژه مشغول بکارهستند و یا گاهاً نامرغوب بودن مصالح رنج می برد.

سازه های LFS یک قدم بزرگ رو به جلو دراین صنعت است که قطعاً مزایای بسیار آن، آینده روشنی را برایش رقم خواهد زد و به تدریج جایگزین بی قید و شرط روش های سنتی خواهد شد.

 یکی از مهمترین مزایـای این سازه ها سبـک بودن آن است؛ این سازه با فولاد سـرد نورد شده تولید می شود. فولادی که در دمای پایین چکش کاری‌ می‌شود و به لطف لایه های مختلف آن عایق خوبی برای صدا و حرارت به حساب می آید که این مزیت تأثیر بسزایی در بهینه‌سازی مصرف انرژی دارد. 

به دلیل ویژگی‌های بنیادی فـولاد ضدزنگ و نیازکم به تعمیر‌و‌نگهداری در‌طول سالیـان طولانی، این سازه‌ها ازعمر بالایی برخوردارند و به صرف هزینه های گزاف برای حفظ و نگهداری ندارد.

وزن و جرم ساختمان در این روش نسبت به سایر روش‌های رایج بسیار کمتر است و در نتیجه آن کاهش نیروی زلزله واردشده برساختمان نیز‌کمتـر‌خواهد شد و همین ویژگی باعت مقـاومت بالای این سازه در برابر زلزله و بادهای سهمگین خواهد شد. مصالح استفاده‌شده در بناها علاوه برسبکی باید انعطاف‌پذیر نیز باشند زیرا دراین صورت دارای نقطه شکست بالا بوده و می‌توانند به خوبی در مقابل هرگونه شوک لـرزه‌ای مقاومت کنند.

وقوع زلزله‌های اخیر که متاسفانه سبب خرابی و کشته شدن انسان‌های بی‌شماری گشته است، به طور کلی مبین عدم‌کفایت بخش یا بخش هایی از ساختمان‌ها در تحمل نیروهای مخرب زلزله می‌باشد.

با توجه به زلزله خیز بودن بسیاری از شهرهای کشورمان سازه های LFS می‌تواند انتخاب خوبی برای این مناطق باشد.

کاهش وزن سازه در مقایسه با دیگرسازه ها، کاهش زمان ساخت، نصب آسان و سریع، سازگاری با محیط زیست و حمل‌ونقل آسان به نقاط مختلف کشور ازدیگر ویژگی‌های دیگر این نوع سازه‌ها هستند.

به طورکلی سازه های LFS  را نوعی از سازه های پیش ساخته می دانند که در کارخانه ها با استاندارهای بالا تولید می‌شوند و سپس برای نصب از طریق اتصال های مطمئـن (پیچ یا پرچ) به محل مورد نظر منتقـل می کنند.

به دلیل ساخته شدن این سازه با پیج یا پرچ با کمترین دخالت کارگران و بدون تلفات مصالح ساخته می‌شود. علاوه بر بنا کردن، جداسازی آن نیزبه سرعت وسهولت امکان پذیراست.

کار با روش LFS در واقع یک روش ساختمان سازی سریع است زیرا فرآیند تولید و نصب سازه با این روش نوین تنها دوماه زمان نیاز دارد در صورتیکه با روش های مرسوم سنتی ماه ها زمان و کار زیاد با مصالح گوناگون لازم است تا نهایتاً ساختمانی بنا شود که گاهاً امنیت و استاندارهای مورد نیاز را ندارد.

زمان ساخت‌وساز اسکلت، در مقایسه با سیستم‌های متعارف کنونی گاهاً به کمتر از یک ‌سوم می‌رسد که این خود به تنهایی گویای ضرورت جایگزینی این روش در موقعیت کنونیست.

یکی دیگر‌از مشکلات رایج در‌ساختمان سازی سنتی مشکلات کار با بتن در فصل بارش برف و باران است که این مشکل هم با حذف بتن در روش LFSحل شده است زیرا این روش خشک است و توسط اتصالات پیچی محکم می شود.

قابل ذکر است که این سازه را می توان برروی پایه بتن هم نصب کرد که اصطلاحاً به آن بنای اشکوب می گویند.

در نهایت ظاهر بیرونی نهایی ساختمان‌ بسیار شبیه سیستم‌های معمولی است بااین‌ وجود، حفظ نماهای داخلی وخارجی برای مدت‌ طولانی، بدون ترک، نشست و رنگ محوشده، مزیت بسیار بزرگی است که نسبت به دیگر سیستم‌های سازه‌ای دارا می‌باشد.

با استفاده ار این روش می توان ساختمانی مقاوم و ضد زلزله را در کمترین زمان ممکن بنا کرد که به سبب آن می‌شود صرفه جویی بسیاری در زمان، هزینه، انرژی مصرفی و نیروی کار کرد و ایمان داشت که این صرفه جویی نه تنها از کیفیت کار نمی کاهد؛ بلکه کیفیتی مثال زدنی را به همراه خواهد داشت به طوریکه مطمئناً در آینده ای نه چندان دور شاهد ساخت بناهای بسیاری به این روش خواهیم بود که تحولی عظیم برای این صنعت مهم و پرهزینه به شمار می‌آید.